Hei
Seda postitust ajendas mind kirjutama Kuuuurija, kus oli teemaks maovähendusoperatsioonil käinud inimese mure. Eks sellest võiks veel pikemalt rääkida, aga kel huvi siis võib selle osa järele vaadata.
Kõik soovivad kiiresti midagi saavutada – see on inimese loomuses. Aga reaalsus on see, et ükski kiire asi ei pruugi olla püsiv ja kasulik. Hetkel võtaksin fookusesse kiire kaalulangetuse. Paljud treenerid kasutavad klientide püüdmiseks pilte, kus on toimunud kiire kaalulangetus – näiteks 30kg poole aastaga või 15kg 3 kuuga. Muidugi inimene näeb näost üsna OK välja, kaal on alla läinud, numbrid on kenasti langenud ja mis veel parem – treener saab veel rohkem kliente juurde, sest kaalulangetus oli ju kiire ja kõik tahavad kiiresti alla saada! Pigem selliseid treenereid vältida, kes lubavad mõne kuuga 30kg kaalust alla võtta. Mis on tagajärgedeks? Toon illustreeriva pildi. Siin on naine, kes kaalus 177kg ja lõppkaaluks 57kg (ehk -120kg). Aga see tüdruk tegi omale maovähendusoperatsiooni 2016 aastal ja pildid postitas juba 2017 aasta alguses. Nii kiire kaalulangetuse puhul ei olegi võimalik, et nahk rippuma ei jääks.
Kõigil ei pruugi see asi muidugi nii hull olla. Mida rohkem on kaotada, seda suurem on tõenäosus, et pärast kiiret kaalulangetust on samad tagajärjed. Toon ka veidi leebema näite.
Tundub nagu suurt kaalulangust ei olegi olnud, aga ilmselgelt on siin ka kaalulangus olnud liiga kiire. Ma ei väida, et isegi kõike õigesti teha, siis rippuvat nahka ei jää. Mida suurem on ülekaal, seda suurem on ka tõenäosus, et jääb ning siis muu ei päästa kui kirurgiline sekkumine, mis maksab tuhandeid eurosid.
Kui korralikult eelneva teksti läbi lugesid, siis kordus päris tihti sõna “kiire”. Mida rohkem ennast toiduga tagasi hoiad, seda rohkem nahka jääb ka rippuma. Paljud kaalulangetajad kahjuks hakkavad ennast näljutama või treenerid määravad liiga väikese kaloraaži, et kiiresti alla võetaks ja üldjuhul inimene ongi alguses rahul, sest enamasti vaadatakse kaalunumbrit, mitte visuaalset poolt.
Kui kiire siis võiks olla normaalne kaalulangetus, et rippuvat nahka ei jääks?
Kordan veel, et väga suure ülekaalu puhul on rippuva naha jäämine paratamatus. Rolli mängib ka inimese vanus ja sugu ning treeningtaust.
Ühe kuu jooksul võiks jääda kaalu kukkumiseks umbes 2-4kg. Las olla esialgu. Pärast teist kuud võiks kaal juba stabiilsem olla ja nii suuri langusi ei tohiks tekkida. Perfektne oleks kui kaal langeks ~2kg kuus. Kui inimene 160cm inimene kaalub 100kg ja tahab langetada seda 60kg peale, siis kogu protsess võiks toimuda umbes poolteist aastat.
Toitumisega paned kaalu langema, aga see ei väldi veel seda, et nahk rippuma ei jää. Lisaks võiks inimene hakata ka treenima jõusaalis. Jõusaal aitab parandada naha toonust ja on suurem tõenäosus, et rippuvat nahka ei jää või jääb seda vähem.
Üks mu klient oli väga tubli ning võttis kaalust alla 45.5kg ja seda 2 aastaga ehk keskmiselt 1.9kg/kuus. Ütleksin, et see on täiesti normaalne tempo ja tänu sellele on ka naha olukord kõvasti parem kui see oleks toimunud 6 kuuga.
Esimesel pildil 102.5kg, teisel 86kg ja kolmandal 57kg.
Kui juba oled oma keha liiga ekstreemsesse olukorda viinud, siis on ka väga väike tõenäosus, et mingisuguseid jälgi ei jää sellest. Seega pigem võiks teha ennetustööd ja mitte lasta kaalul kõrgele tõusta.
Kui kardad, et Sa ise hakkama ei saa, siis saad minult toitumiskava SIIT. Saan Sulle abiks olla!
Head rasvapõletust!